ابوالفضل جلیلی:

برای جهانی شدن اول باید بومی شوید


عصر اندیشه 1396/10/03 10:37:00 صبح

سینمای جشنواره ای و نسبت سینمای ایران با فستیوال های بین المللی سالها است محل مناقشه بسیاری ازاهالی سینما بوده و برخی با نگاهی هم دلانه و بسیاری با مواجه های منتقدانه رو در روی آثار جشنواره ای قرار گرفته اند. برای رسیدن به نگاهی عمیق تر، از میان فیلم سازان وطنی گزینه ای مناسب تر از ابوالفضل جلیلی نیست. وی جزو اولین سینما گران ایرانی بود که توانست مرزها را درنوردیده و به عنوان فیلم سازی بین المللی در جشنواره های مطرح دنیا بدرخشد. جهت گفت وگو با ابوالفضل جلیلی درباره نسبت «سینما » و «جشنواره » در منزل این فیلم ساز خوش اخلاق حاضر شدیم تا با صاحب جوایز معتبری چون پلنگ نقره ای جشنواره فیلم لوکارنو، جایزه بالن طلایی جشنواره سه قاره نانت و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم توکیو گفت وگویی صمیمی و طولانی داشته باشیم که گزیده آن از نظر خوانندگان محترم میگذرد.

 

گزیده گفت وگوی عصراندیشه با ابوالفضل جلیلی درباره سینمای جشنواره‌ای
🔺برای جهانی شدن اول باید بومی شوید🔺

🔴می گفتم فیلم هایم باید در خارج از کشور مطرح شود و اســم من را خارجی ها بیاورند و بدانند ایرانی هستم. یک چنین چیزی بود. بارها گفتم که دوست داشتم همچون اوریانا فالاچی خبرنگاری باشم که همه می شناسندش. دلم می خواست در سینما این گونه شوم.

🔴وقتی به اولین جشنواره رفتم و بعد همین طور دعوت ها ادامه پیدا کرد، شرایط عوض شد. بعدها به اکران و نشست های فیلم در جشنواره ها رفتم، متوجه شدم که خارجی ها چقدر راجع به مسائل عرفان اسلامی دوست دارند بشنوند و مشتاق هستند درباره مسائل دینی و عرفانی آگاهی پیدا کنند.

🔴یک عده ای ایرانی های مقیم خارج هستند هنوز هم می گویند هر فیلمی که از ایران بیاید و مطرح شود تبلیغ جمهوری اسلامی است و سازندگان این فیلم ها، مزدوران جمهوری اسلامی هستند! از این نظر ما از هر دو سمت مورد حمله قرار می گیریم!

🔴شما فکر کنید چقدر ایران مدیون مرحوم کیارستمی است؟ این همه دنیا می گفتند ایرانی ها تروریست هستند، یک دفعه کسی مثل کیارستمی می رود و با فیلم هایش همه دنیا در برابر او زانو می زنند. من نمی دانم چرا به کیارستمی و فیلمسازانی که برای ایران افتخار آوردند، تعبیر به این می شود که فیلم های ضد جریان می سازند!

جهت خرید نسخه الکترونیک شماره 15، اینجا را کلیک کنید

تاریخ :

1396/10/03 10:37:00 صبح

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 17:23