فریدون جیرانی:

سینمای هدایت و حمایت


عصر اندیشه 1396/09/29 03:35:59 عصر

فارابی و مسئولان سینمایی آن دوران با درجه بندی و محدود ساختن نمایش برخی از فیلم ها می خواستند تفکر مورد علاقه خود را به سینماگران اعلام کنند که منتقدانی هم داشت و ورود درجه بندی برای فیلم ها موجب یک سری اختلافات در داخل سینما شد.

 

گزیده گفت وگوی عصراندیشه با فریدون جیرانی
سینمای هدایت و حمایت
سیری در دوران گذار سینمای ایران در دهه60

📌 فارابی و مسئولان سینمایی آن دوران با درجه بندی و محدود ساختن نمایش برخی از فیلم ها می خواستند تفکر مورد علاقه خود را به سینماگران اعلام کنند که منتقدانی هم داشت و ورود درجه بندی برای فیلم ها موجب یک سری اختلافات در داخل سینما شد.
📌سال 58 سال نمایش فیلم های خارجی است که انبوهی از فیلم های خارجی دوبله و اکران شد.
🗒 روشنفکری در ابتدای انقلاب سرگردان است که اصلاً چه کار کند. به نظرم کلاً روشنفکری تصور پیروزی انقلاب را با آن سرعت نداشت.
🔴📌 جمله امام در بهشت زهرا باعث شد داستان مخالفت با سینما به شدتی که درگرفته بود، دیگر ادامه پیدا نکند و موجودیت سینما اعلام شود و درگیری ها به شکلی خاتمه یابد.
📌افکار عمومی در دهه 60 نگاه دیگری را نسبت به سینمای پیش از انقلاب می خواست. به همین دلیل فیلم سازان روشنفکری مانند مهرجویی و تقوایی هم همراه شرایط  می شوند.
🔹🔸من معتقدم به دلیل نظارت، هدایت و حمایت دولتی از هنر، سینما و تئاتر در آن دوران دارای شرایط یکسان و موفقی بود و یک همراهی و همکاری بین اهالی سینما و دولت به وجود آمد و افکار عمومی هم همراه با آن چه در سینما اتفاق می افتاد، توجه نشان داد.

تاریخ :

1396/09/29 03:35:59 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 17:23