برگزاری سومین‌شب علوم انسانی

رونمایی «سایت عصر اندیشه» با كلیك نمادین پدر فلسفه علم


عصر اندیشه 1394/10/30 01:12:00 عصر

.

عصر اندیشه| سومین‌شب علوم انسانی به همت مجله «عصر اندیشه» با حضور دکتر مهدی گلشنی، پرفسور کریستین یحیی بونو، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، حجت‌الاسلام داوود مهدوی‌زادگان، دكتر شریف لكزایی، پرفسور فرانسیسکو ژوزه لوئیس، کیومرث منشی‌زاده، قاسم تبریزی، دكتر قاسم پورحسن، بهروز فرنو، دکتر حسین کلباسی، دكتر تنكابنی، سعید مستغاثی، سهیل کریمی، سجاد نوروزی، محمدمهدی دانی، اصغر نعیمی، علیرضا ذاکری، پیام فضلی‌نژاد و جمعی از اصحاب فرهنگ و علوم انسانی برگزار شد.

در این مراسم، قلم زرین «عصر اندیشه» به دكتر مهدی گلشنی پدر فلسفه علم در ایران به پاس زحمات و تلاش‌هایش در این حوزه فلسفه علم و علوم انسانی، استاد علیرضا ذاكری و دكتر كیومرث منشی‌زاده پدر شعر ریاضی بخاطر نیم قرن تلاش هنری، اهدا شد. منشی‌زاده را به‌خاطر به‌کار بردن اعداد و نشانه‌های ریاضی در شعرهایش به شاعر ریاضی می‌شناسند. او اولین کسی است که بعد از انقلاب اسلامی بحث انرژی هسته‌ای را در روزنامه کیهان مطرح کرد و مقاله‌ای علیه کارتر نوشت.

از دیگر بخش‌های این مراسم، برگزاری نمایشگاه آثار ارزشمند استاد علیرضا ذاکری شامل ۴۰ تابلو از اندیشمندان و متفکرین علوم انسانی بود.

همچنین با حضور مدعوین «سایت عصر اندیشه» با كلیك نمادین دكتر گلشنی رونمایی شد.

در این نشست میزگردی نیز با حضور دکتر مهدی گلشنی، دكتر پورحسن استادیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی، دكتر كلباسی استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی، پیام فضلی‌نژاد سردبیر مجله عصر اندیشه و پرفسور فرانسیسكو ژوزه لوئیس استاد دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه تورنتو پیرامون «ناكارآمدی علوم انسانی در ایران» برگزار شد.

در این مراسم دکتر مهدی گلشنی درباره موضوع مراسم سخنرانی کرد. وی گفت: «متاسفانه در کشور ما علوم انسانی مورد عنایت نیست، محل این ناکارآمدی هم خودمان هستیم نه غرب؛ چون غرب توانسته دنیا را تسخیر کند، پس به علوم انسانی توجه کرده است. در حال حاضر در کشور ما بیشترین تعداد دانشجو و استاد را رشته‌های علوم انسانی دارند، بیشترین تعداد مجلات را این حوزه دارد ولی با این همه چرا موفق نیستیم؟ دلیل اصلی ناموفق‌بودنمان به سابقه تاریخی این موضوع برمی‌گردد. وقتی به زمان فتحعلی‌شاه برمی‌گردیم، می‌بینیم که در آن زمان هم بیشترین توجه به ساخت سلاح و ابزار بوده است. امیرکبیر هم به جای دارالعلوم، دارالفنون ساخت. بنابراین از گذشته تا الان رشته‌های مهندسی عمدتا مورد توجه بوده و هست. افرادی هم که در گذشته برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌رفتند، برای تحصیل در رشته‌های فنی‌ومهندسی می‌رفتند. البته الان وضعیت تغییر کرده است و علوم انسانی هم مورد توجه هستند.»

استاد دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: «از دیگر مشکلات حوزه علوم انسانی در کشور این است که افرادی برای علوم انسانی تصمیم می‌گیرند که از علوم انسانی نیستند؛ متاسفانه ما در وزارت علوم در بخش مجلات افرادی را داریم که مجله قَبَسات را قِبِسات می‌خواند، با این اوضاع چگونه توقع داریم که اوضاع بهبود یابد، وقتی نه مسئولان به علوم انسانی اهیمت می‌دهند نه خانواده‌ها.»

عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران ادامه داد: «راسل مرید علم محض و علوم پایه بود ولی بعد از جنگ جهانی تغییر نظر داد و گفت امروزه علم تبدیل به ابزاری برای قدرت شده است. ما مرتب می‌گوییم می‌خواهیم توسعه‌یافته بشویم، ولی نمی‌دانیم منظور از توسعه‌یافتگی چیست؟ جامعه‌ای که همه‌چیز خود را از غرب بگیرد، به جایی نمی‌رسد. ما وقتی می‌خواهیم علم را یاد بگیریم، باید حواسمان باشد که علم قرار است در جهت سعادت انسان‌ها و کم‌کردن فاصله فقر و غنا باشد.»

گلشنی، برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای برون‌رفت از مشکل ناکارآمدی علوم انسانی در ایران گفت: «سه راه‌حل برای برون‌رفت از این مشکلات وجود دارد: اول اینکه رشته‌های بین‌پایه‌ای یعنی بین رشته علوم پایه و علوم انسانی راه اندازی کنیم، دوم اینکه نگرش خانواده‌ها را نسبت به علوم انسانی تغییر بدهیم، وظیفه این رسالت هم به‌عهده رسانه‌های جمعی است، راه‌حل آخر هم این است که دانشجویان قوی را وارد رشته علوم انسانی کنیم، نه اینکه هرکس که نتوانست در رشته‌های فنی قبول شود، بیاید رشته علوم انسانی بخواند. ضمنا باید علوم انسانی را کاربردی هم بکنیم؛ البته منظورم از کاربردی‌کردن، تجاری‌سازی نیست، چون اگر قرار باشد، همه‌چیز تجاری شود، دیگر اینشتینی به‌وجود نخواهد آمد، باید شأن علوم انسانی را بدانیم و برپایه آن تصمیم‌گیری کنیم.»

قابل ذکر است که برگزيدگان عصر انديشه و برندگان قلم زرين در شب اول علوم انسانی دکتر کریم مجتهدی و پیر دورتیگیه، و در شب دوم حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه و پروفسور کریستین یحیی بونو بودند.

 

تاریخ :

1394/10/30 01:12:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 17:23