بایکوت جوانان در غرب

علیرغم بایكوت نامه به جوانان اروپا و آمریكا در رسانه‌های جهان شبكه‌های اجتماعی غافلگیر شدند


عصر اندیشه 1394/10/16 02:38:00 عصر

.

در دومین روز از هشتمین کنگره بین المللی پزشکان مسلمان جهان، نشست تخصصی بررسی نامه رهبری به جوانان غربی با حضور دکتر «علی اکبر ولایتی» مشاور رهبر انقلاب و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، دکتر «حمیدرضا مقدم‌فر» تحلیل‌گر مسایل استراتژیک و فرهنگی، دکتر «فواد ایزدی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران، «پیام فضلی نژاد» سردبیر ماهنامه «عصر اندیشه» و «مرضیه هاشمی» کارشناس و مجری شبکه پرس تی وی برگزار شد. 
در این نشست تخصصی که عصر پنجشنبه ٩ مرداد در تالار اجتماعات کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شد، دکتر مقدم‌فر گفت: بررسی‌های تحقیقاتی نشان داده است که تا سال ۲۰۲۵ از هر ۵ فرانسوی یک نفر مسلمان خواهد بود و اگر نرخ رشد جمعیت بر همین منوال ادامه یابد این کشور تا ۴۰ سال دیگر تبدیل به یک کشور اسلامی خواهد شد. این روند گسترش اسلام مخصوص فرانسه نیست، بلکه سایر کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلیس و... را نیز شامل می‌شود، به‌طوری که در حال حاضر سهم مسلمانان از کل جمعیت اروپا به‌طور پیوسته در حال افزایش است.
این تحلیل‌گر فرهنگی با ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشی پیرامون نحوه انعکاس، نشر و بازنشر نامه رهبری به جوانان غربی در رسانه‌های جهان اظهار داشت: با بررسی‌ای که در ۲۳۴ روزنامه در ۴۵ کشور اروپایی و آمریکای شمالی طی بازه زمانی یک ماهه صورت گرفت، این آمار بدست آمد که تنها ۹ رسانه مکتوب به این نامه اشاره داشته‌اند. طبق بررسی‌های انجام شده در ۱۳۳ رسانه خارجی از قبیل تلویزیون، رادیو و وب سایت در ۱۰ روز پس از انتشار نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی ۴۰ درصد این رسانه‌ها به‌طور کامل نامه را سانسور و بایکوت کردند و مابقی رسانه‌ها نیز به شکلی از انعکاس آن پرهیز کردند. 
دکتر مقدم‌فر با اشاره به ابتکار انتشار نامه در فضای مجازی آن را عامل مهمی برای شکستن بایکوت خبری رسانه های غربی قلمداد کرد و اظهار داشت پس از انتشار گسترده نامه در فضای مجازی رسانه های غربی پس از بهت و غافل‌گیری اولیه مجبور به واکنش نسبت به خبر صدور نامه شدند اما تلاش کردند بخش های مهم و تأثیر گذار نامه را سانسور کنند.
دکتر علی اکبر ولایتی نیز که ریاست کنگره را برعهده داشت، در این نشست تخصصی گفت: نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکا فصل جدیدی در تبیین جایگاه اسلام در جهان است. شما پزشکان مسلمان نامه رهبر انقلاب اسلامی را به کشورهای خود ببرید و در مورد آن با جوانان حرف بزنید و دیدگاه‌های آنان را جویا شوید و به پرسش‌هایشان پاسخ دهید.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: رهبری با درایت و دریافت دقیق و روشن از هجمه دشمنان و توطئه‌گران به مبانی اصلی و ارزشی اسلامی، ضرورت توجه به جوانان غربی که بسیاری از آنان از شرایط موجود در غرب هم نگران و هم زده شده‌اند را مورد تاکید قرار دادند که این مهم و تدبیر و ابتکار، فصل جدیدی را در معرفی جایگاه اسلام می‌تواند ایجاد کند. مهم این است که تماس‌های بین ما مداوم برقرار باشد و چقدر خوب است که سالانه یا دوسالانه چنین برنامه‌هایی برای بروز رسانی افکار و انتقال تجربیات را برگزار کنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها و شهردار مشهد نیز از دیگر مدعوین هشتمین کنگره بین‌المللی پزشکان مسلمان جهان بودند. موسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری، مجمع جهانی بیداری اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت، دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تهران، شیراز و شهرداری مشهد در برگزاری این اجلاس بین المللی همکاری داشتند.

 

عصر اندیشه، شماره 8، صفحه 10

تاریخ :

1394/10/16 02:38:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

کلیدواژه ها :

جوانان غربی - فضای مجازی رسانه - نامه رهبر به جوانان غرب -

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 17:24