مساله جمعیت


دیوید گلدمن 1394/11/05 04:37:12 عصر

.

دیوید گلدمن  دکترای موسیقی از دانشگاه «نیویورک»  و دکترای اقتصاد از «کالج اقتصادی لندن»، محقق ارشد «بانک آمریکا» و بسیاری از گروه‌های اقتصادی «وال استریت»، سرمقاله‌نویس «آسیا تایمز آنلاین»، نویسنده حوزه‌های هنر، ریاضی، ادیان و فرهنگ در رسانه‌هایی چون فوربس،  تبلت، «فرست تینگز» و... است.

***

یکی از نشانه‌های اصلی زوال تمدن اسلامی کاهش شدید نرخ تولد در کشورهای مسلمان در اثر افزایش میزان سواد دانشگاهی در میان زنان است. به‌عنوان مثال، زنان ایرانی در دهه‌های گذشته به‌طور متوسط تا هفت فرزند به دنیا می‌آوردند. این میزان در چند سال اخیر به 5/1 فرزند برای هر زن ایرانی کاهش پیدا کرده است. وضعیت در میان زنان ایرانی تحصیل‌کرده از این هم بدتر است، زیرا علاقه فرزندآوری در میان آن‌ها به یک فرزند برای هر زن کاهش پیدا کرد. این هرم جمعیتی معکوس بدان معناست که در آینده جمعیت جوان کمتری از در وظیفه افزایش جمعیت کشور نقش‌آفرینی خواهند کرد و کشور پیر خواهد شد. این آمار حاصل رویاهای جمعیت‌شناسان غربی نیست. رئیس جمهور ایران پیش از این ایده بچه‌دار نشدن جوانان ایرانی را مصداق نسل‌کشی علیه ملت ایران دانسته بود.
در ترکیه نیز شرایط به همین شکل است. در این کشور سطح سواد مخصوصاً در میان زنان در حال افزایش است و در نقطه مقابل، نرخ فرزندآوری در میان زنان به 5/1 فرزند برای هر زن کاهش یافته است. «کردهای» ترکیه در حال حاضر 20 درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ فرزندآوری در میان زنان کرد 5/4 فرزند به ازای هر زن تخمین زده شده است. اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، در آینده یک «کردستان» در میان مرزهای ترکیه شکل خواهد گرفت که به جنگ داخلی یا درگیری‌های قومی می‌انجامد.
رابطه معکوس میان افزایش سواد زنان و کاهش علاقه آن‌ها به فرزندآوری در کشورهایی چون ایران و ترکیه، در سایر کشورهای مسلمان مانند مصر نیز قابل بررسی است. در این کشور، برخلاف دو کشور پیشین، میزان بی‌سوادی 45 درصد و در حال افزایش است. دو سوم زنان شهرنشین مصر بی‌سواد هستند و امکان تحصیل برای آن‌ها وجود ندارد. جمعیت رو به رشد مصر را با دانشگاه‌های «مدرک‌ساز» آن (که فارغ‌التحصیلان بی‌کار تولید می‌کنند) و تکیه افراطی این کشور بر واردات خارجی ترکیب کنید. چه چیزی غیر از آشوب می‌توان توقع داشت؟
«میدان التحریر» علاوه بر قدرت دادن به «اخوان المسلمین»، صنعت گردشگری مصر را نیز نابود کرده است. شترهایی که روز گردشگران بر آن‌ها سوار می‌شدند تا دور اهرام ثلاثه چرخی بزنند و تفریحی بکنند، امروز سلاخی می‌شوند تا گوشت مورد نیاز کشور را تامین کنند. ژنرال‌های مصری هرآنچه باقی مانده بود را غارت کرده‌اند. کشور مصر در حال حاضر با فروپاشی اقتصادی مواجه است و این خطر وجود دارد که یک «سومالی» دوم ایجاد شود؛ کشوری مملو از مردم گرسنه.
در این شرایط سوال مهمی مطرح می‌شود: آیا تمدنِ در حال فروپاشی اسلام در کشورهای اسلامی، برای غرب یک امتیاز به‌شمار می‌رود؟ پاسخ منفی است. این کشورها چیزی برای از دست دادن ندارند و هر کار که از دستشان برآید، انجام می‌دهند.   

 

عصر اندیشه، شماره 8، صفحه 63

تاریخ :

1394/11/05 04:37:12 عصر

نویسنده :

دیوید گلدمن

کلیدواژه ها :

تمدن اسلامی - نرخ تولد - سواد زنان - فرزندآوری - اخوان‌المسلمین

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 18
جمعه , 06 اردیبهشت 1398 , 17:22